Kim jestem
Jestem doświadczonym specjalistą w zakresie otolaryngologii, który większą część swojego życia zawodowego spędził na sali operacyjnej. Tworzymy profesjonalny zespół specjalizujący się w wykonywaniu zabiegów, w ramach chirurgii jednego dnia, z zakresu nosa, gardła, uszu i krtani. Operuję w warunkach nowoczesnych sal operacyjnych w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym z monitorowaną opieką anestezjologiczną.
Co robię
W trakcie zabiegów wykorzystuję minimalne inwazyjne techniki operacyjne, dzięki temu szybko i skutecznie pomagam pacjentom, zapewniając jednocześnie maksymalną wygodę i krótki czas pobytu w szpitalu.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółową ofertą oraz korzystania z moich usług.

dr n.med. Krzysztof Dalke
specjalista otolaryngolog
Nasze zabiegi
Oferuję moim pacjentom szeroką gamę zabiegów
Skrzywiona przegroda nosa – czy warto ją wyprostować?
Utrudnione oddychanie przez nos jest dolegliwością, z którą zetknął się każdy cierpiąc na zwykłą infekcję górnych dróg oddechowych. Ale niedrożny nos to często więcej niż tylko nieprzyjemny objaw. Niedrożność nosa zaburza normalne fizjologiczne funkcje, za jakie jamy nosa są odpowiedzialne. Zaliczamy do nich przede wszystkim przewodzenie powietrza oddechowego a także nawilgotnienie, ogrzewanie i oczyszczanie powietrza oddechowego, czynność węchową, udział jam nosa i zatok przynosowych w tworzeniu głosu.

Związane są one ściśle z przepływem powietrza przez nos, który jest jedynym fizjologicznym torem oddechowym. Przy prawidłowej drożności nosa praktycznie całe powietrze oddechowe przechodzi przez nos. Udział powietrza wdychanego przez usta do 10% należy uznać za fizjologiczny. Oddychanie przez usta jest dla organizmu szkodliwe i pojawia się wówczas, gdy oddychanie przez nos jest niewystarczające.
Jama nosowa to naturalna droga przepływu powietrza, dlatego każda jej blokada powoduje konieczność zwiększonej pracy układu oddechowego. Taką przeszkodą może stać się nieodpowiednio ukształtowana przegroda nosowa, której skrzywienie to bardzo częsta deformacja. Niewiele osób może pochwalić się idealnie symetrycznym podziałem jamy nosa. Niemal zawsze występują mniejsze lub większe nierówności.

Skrzywiona przegroda może wynikać z wrodzonej przypadłości. Staje się tak z powodu nierównomiernego wzrostu chrząstki przegrody w stosunku do kości nosa. Przesłona rozdzielająca jamę nosa jest wówczas wygięta i przybiera kształt litery S lub C.
Przyczyną deformacji często bywa uraz nosa, np. złamanie go w dzieciństwie podczas bójki z kolegą czy gry w piłkę.
Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z faktu, że ich przegroda rośnie nieprawidłowo. Skrzywienie jest niekiedy wykrywane przypadkowo, podczas przeprowadzania badań z innych wskazań.

Nocne kłopoty. Drobne skrzywienie przegrody nosowej przeważnie nie daje żadnych objawów i nie jest konieczna interwencja lekarska. Gorzej, gdy zaczynają się pojawiać dolegliwości.
Zazwyczaj są to trudności w oddychaniu przez nos, co z kolei zmusza nas do pobierania powietrza ustami. W nocy może to wywoływać chrapanie i przyczyniać się do występowania groźnego bezdechu, a w konsekwencji częstych przebudzeń oraz niedotlenienia organizmu. Oba te zjawiska zwiększają ryzyko nadciśnienia, zawału, udaru mózgu czy ciężkich zaburzeń rytmu serca. Poza tym rano czujemy się zmęczeni i często zmagamy się z bólem gardła czy chrypką.
Skrzywiona przegroda osłabia wentylację, czego następstwem bywają też nawracające zapalenia zatok, krtani albo oskrzeli oraz nieżyty trąbek słuchowych i zapalenia ucha środkowego. Skutkiem deformacji są również bóle głowy, przewlekły katar czy nawracające krwawienia z nosa. Krzywa przegroda może powodować zaburzenia głosu, czyli tzw. nosowanie. Nasza mowa jest wówczas mało zrozumiała i dość nieprzyjemna brzmieniowo.
Operować czy nie operować?
Trudności w oddychaniu mogą z wiekiem narastać, ponieważ pojawiają się dodatkowe czynniki wpływające na zablokowanie drożności nosa: obrzęki alergiczne czy przerost małżowin.

W miarę upływu lat wykazujemy także zwiększone zapotrzebowanie na tlen. Stwierdzenie skrzywienia przegrody stawia nas przed dylematem: czy poddać się operacyjnej korekcji nosa?
Wiele osób woli się trzymać z daleka od chirurgów, ale musimy zdać sobie sprawę, że taki zabieg jest obecnie jedynym rozwiązaniem problemu, pozwalającym skutecznie pozbyć się uciążliwych dolegliwości.
Co równie ważne, korekcja przegrody należy do powszechnie wykonywanych operacji. Ze względu na wrażliwość bólową nosa zabieg wykonuje się w znieczuleniu z anestezjologiem.
Cała operacja odbywa się wewnątrz jamy nosowej, bez widocznych cięć zewnętrznych.
Po zabiegu najczęściej nie zakładam do nosa żadnych opatrunków. Po 10-14 dniach następuje wizyta kontrolna, na której zdejmuję szwy z przegrody. Kształt nosa po operacji nie zmienia się..
Przewlekłe zapalenie zatok
Przewlekłe zapalenie zatok to problem wielu osób. Jak go rozpoznać?

Kiedy możemy mówić o tym, że moje problemy to już przewlekłe zapalenie?
Wtedy, kiedy ma miejsce wystąpienie dwóch lub więcej z następujących objawów i czas ich trwania przekracza 3 miesiące:
  • niedrożność/zatkanie/przekrwienie nosa
  • wydzielina z nosa (przedni/tylny katar)
  • ból twarzy/rozpieranie
  • osłabienie lub utrata węchu.
Konieczne do rozpoznania jest występowanie jednego z dwóch objawów: niedrożność/zatkanie/przekrwienie nosa lub wydzielina z nosa (przedni/tylny katar). Istnieje możliwość potwierdzenia objawów na podstawie bezpośredniego wywiadu, także z uwzględnieniem pytań dotyczących objawów alergii (np. kichanie, wodnisty wyciek z nosa, świąd nosa, świąd oczu z łzawieniem).

Mamy dwa typy przewlekłego zapalenia:

- Przewlekle zapalenie zatok z polipami nosa
Objawy jak przedstawione wyżej oraz stwierdzenie w badaniu endoskopowym obustronnych polipów nosa w obrębie przewodu nosowego środkowego.
- Przewlekle zapalenie zatok bez polipów nosa
Objawy jak wyżej, ale bez widocznych polipów nosa w obrębie przewodu nosowego środkowego; w wątpliwych przypadkach wykonujemy badanie endoskopowe po zastosowaniu leku obkurczającego błonę śluzową nosa.
Endoskopowa operacja zatok przynosowych
Operacje endoskopowe nosa i zatok przynosowych

Wprowadzenie do praktyki klinicznej czynnościowej endoskopowej operacji zatok zrewolucjonizowało leczenie chorób zatok. Stwierdzono, że usuwanie niewielkich komórek zatok oraz tworzenie i utrzymywanie drożnych ujść naturalnych zatoki za pomocą technik oszczędzających błonę śluzową jest postępowaniem mającym bardzo dobre, subiektywne i obiektywne długoterminowe wyniki. Do tej pory leczenie polegało na usunięciu polipów oraz często na operacji radykalnej zatoki szczękowej z usunięciem całej śluzówki zatoki.

Istniała teoria twierdząca, iż pozostająca śluzówka stanowi błonę ropotwórczą. W ostatnich 20 - latach nastąpiła znaczna zmiana w podejściu do patofizjologii, czyli sposobu powstawania przewlekłego zapalenia zatok. Okazało się, że kluczowym miejscem jest okolica ujścia zatok szczękowych, czołowych oraz komórek sitowych.. Zablokowanie tego kompleksu stanowi przyczynę przewlekłego zapalenia zatok.

Leczenie operacyjne polega w związku z tym na precyzyjnym usunięciu jedynie zmian chorobowych z pozostawieniem całej śluzówki. Ta wyrafinowana technika operacyjna umożliwia szybsze gojenie oraz powrót do fizjologicznych czynności nosa i zatok przynosowych.
Pozwala na to nowoczesna aparatura endoskopowa, instrumentarium złożone z precyzyjnych narzędzi mikrochirurgicznych oraz zestaw optyk endoskopowych, dzięki którym jest możliwe usuwanie nawet najmniejszych zmian pod kontrolą wzroku.


Przerost migdałków u dzieci
Przerost migdałków jest bardzo często chorobą w wieku szkolnym i przedszkolnym. Podstawowym objawem choroby są trudności w oddychaniu przez nos co wyraża się mową nosową , chrapaniem, bezdechami nocnymi , oraz otwartą buzią w ciągu dnia. Przyczyna jest nieznana , przerost migdałków występuje jednak bardzo często u dzieci często chorujących na infekcje gardła. U niektórych pacjentów początkowo może pomagać leczenie zachowawcze. W razie braku poprawy wyleczenie możliwe jest jedynie chirurgicznie.
Usunięcie migdałka gardłowego (trzeciego) jest jednym z najczęstszych zabiegów otolaryngologicznych wykonywanych z następujących wskazań:
· Nawracające infekcje gardła i górnych dróg oddechowych w celu usunięcia ogniska infekcji
· Trudności w oddychaniu przez nos, gdy przerośnięty migdałek gardłowy zamyka nozdrza tylne w celu udrożnienie dróg oddechowych
· Przewlekłe wysiękowe zapalenie uszu, niedosłuch przewodzeniowy, gdy migdałek uciska trąbki słuchowe i jest pośrednią przyczyną powstawania i długotrwałego zalegania płynu w uszach (jamach bębenkowych)

Często przerostowi migdałka gardłowego towarzyszy przerost migdałków podniebiennych. W tym przypadku adenotomia wykonywana jest razem z tonsillotomią , czyli zabiegiem polegającym na mechanicznym zmniejszeniu migdałków podniebiennych przez ich podcięcie lub mechaniczne , lub tzw. Koblację Adenotomia wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym z intubacją. Po zabiegu wskazana jest hospitalizacja i wypis następnego dnia rano. W przypadkach dzieci zamieszkałych w odległych miejscowościach zdarza się pobyt dłuższy . Po zabiegu adenotomii zalecany jest oszczędzający tryb życia oraz dieta lekkostrawna przez 7 dni.
Chrapanie – leczenie i diagnostyka chrapania i bezdechu
Prowadzimy diagnostykę zaburzeń oddychania podczas snu za pomocą polisomnografu diagnostycznego Watch-PAT200

W leczeniu chrapania i Zespołu Obturacyjnych Bezdechów Sennych o niewielkim nasileniu znajduje obecnie zastosowanie metoda termoterapii bipolarnej (Celon). Jest to prosty, mało inwazyjny zabieg wykonywany ambulatoryjnie w znieczuleniu miejscowym.

U wybranych pacjentów rozszerzamy zabieg o plastykę podniebienia miękkiego (usuniecie nadmiernie wiotkiej tylnej części podniebienia wraz z fragmentem przerośniętego języczka). Dzięki użyciu bipolarnej elektrody uzyskuje się unikalny efekt termoablacji (około 70° – 80° C) prądami wysokiej częstotliwości.


Wskazaniami do użycia metody Celon w laryngologii są: nadmiernie wiotkie i wydłużone podniebienie miękkie, przerost migdałków podniebiennych, przerost nasady języka, przerost małżowin nosowych. Zabieg wykonuje się po uprzednim miejscowym znieczuleniu podniebienia wprowadzając w nie kilkakrotnie specjalną elektrodę i pozostawiając ją na kilka sekund. Cały zabieg trwa kilkanaście minut i po jego zakończeniu pacjent może udać się do domu.

Ból i uczucie dyskomfortu po zabiegu są przejściowe, trwają do tygodnia. W ciągu pierwszych dni gojenia chrapanie może się przejściowo nieco nasilić. Proces gojenia jest zakończony po 3 miesiącach.

Czasami po tym czasie potrzebne jest powtórzenie zabiegu dla uzyskania optymalnego efektu.

Szczegółowe informacje na stronie Centrum Leczenia Chrapania

W wybranych przypadkach stosuję także zabieg laserowego leczenia chrapania jest bezkrwawy i polega na zastosowaniu lasera poprzez przyłożenie głowicy laserowej na błonę śluzową podniebienia (system Night Lase) z następującym w wyniku tego działania kurczeniem się kolagenu, zmieniającym ukształtowanie podniebienia, a tym samym zmniejszającym wiotkość tkanek. Zabieg wykonujemy w znieczuleniu miejscowym, bez nacinania tkanek gardła i podniebienia (zabieg ten wykonuję w ramach Szpital Eskulap)

Nie czekaj. Umów się na wizytę już teraz!
Kontakt
+48 783 001 820 12.00 – 18.00
larmedica@gmail.com

85-090 Bydgoszcz, ul. Powstańców Wielkopolskich 26, gabinet nr 10
(Centrum Medicover)

Przyjmuję w środy w godzinach
16.00 - 19.00