Skrzywiona przegroda nosa

Krzywa przegroda nosowa – czy warto ją wyprostować?

deviatedseptum

Utrudnione oddychanie przez nos jest dolegliwością, z którą zetknął się każdy cierpiąc na zwykłą infekcję górnych dróg oddechowych. Ale niedrożny nos to często więcej niż tylko nieprzyjemny objaw. Niedrożność nosa zaburza normalne fizjologiczne funkcje, za jakie jamy nosa są odpowiedzialne. Zaliczamy do nich przede wszystkim przewodzenie powietrza oddechowego a także nawilgotnienie, ogrzewanie i oczyszczanie powietrza oddechowego, czynność węchową, udział jam nosa i zatok przynosowych w tworzeniu głosu.

Związane są one ściśle z przepływem powietrza przez nos, który jest jedynym fizjologicznym torem oddechowym. Przy prawidłowej drożności nosa praktycznie całe powietrze oddechowe przechodzi przez nos. Udział powietrza wdychanego przez usta do 10% należy uznać za fizjologiczny. Oddychanie przez usta jest dla organizmu szkodliwe i pojawia się wówczas, gdy oddychanie przez nos jest niewystarczające.

Jama nosowa to naturalna droga przepływu powietrza, dlatego każda jej blokada powoduje konieczność zwiększonej pracy układu oddechowego. Taką przeszkodą może stać się nieodpowiednio ukształtowana przegroda nosowa, której skrzywienie to bardzo częsta deformacja. Niewiele osób może pochwalić się idealnie symetrycznym podziałem jamy nosa. Niemal zawsze występują mniejsze lub większe nierówności.

Skrzywiona przegroda może wynikać z wrodzonej przypadłości. Staje się tak z powodu nierównomiernego wzrostu chrząstki przegrody w stosunku do kości nosa. Przesłona rozdzielająca jamę nosa jest wówczas wygięta i przybiera kształt litery S lub C.

Przyczyną deformacji często bywa uraz nosa, np. złamanie go w dzieciństwie podczas bójki z kolegą czy gry w piłkę.

Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z faktu, że ich przegroda rośnie nieprawidłowo. Skrzywienie jest niekiedy wykrywane przypadkowo, podczas przeprowadzania badań z innych wskazań.

Nocne kłopoty. Drobne skrzywienie przegrody nosowej przeważnie nie daje żadnych objawów i nie jest konieczna interwencja lekarska. Gorzej, gdy zaczynają się pojawiać dolegliwości.

Zazwyczaj są to trudności w oddychaniu przez nos, co z kolei zmusza nas do pobierania powietrza ustami. W nocy może to wywoływać chrapanie i przyczyniać się do występowania groźnego bezdechu, a w konsekwencji częstych przebudzeń oraz niedotlenienia organizmu. Oba te zjawiska zwiększają ryzyko nadciśnienia, zawału, udaru mózgu czy ciężkich zaburzeń rytmu serca. Poza tym rano czujemy się zmęczeni i często zmagamy się z bólem gardła czy chrypką.

Skrzywiona przegroda osłabia wentylację, czego następstwem bywają też nawracające zapalenia zatok, krtani albo oskrzeli oraz nieżyty trąbek słuchowych i zapalenia ucha środkowego. Skutkiem deformacji są również bóle głowy, przewlekły katar czy nawracające krwawienia z nosa. Krzywa przegroda może powodować zaburzenia głosu, czyli tzw. nosowanie. Nasza mowa jest wówczas mało zrozumiała i dość nieprzyjemna brzmieniowo.

Operować czy nie operować?img_4515

Trudności w oddychaniu mogą z wiekiem narastać, ponieważ pojawiają się dodatkowe czynniki wpływające na zablokowanie drożności nosa: obrzęki alergiczne czy przerost małżowin.

W miarę upływu lat wykazujemy także zwiększone zapotrzebowanie na tlen.  Stwierdzenie skrzywienia przegrody stawia nas przed dylematem: czy poddać się operacyjnej korekcji nosa?

Wiele osób woli się trzymać z daleka od chirurgów, ale musimy zdać sobie sprawę, że taki zabieg jest obecnie jedynym rozwiązaniem problemu, pozwalającym skutecznie pozbyć się uciążliwych dolegliwości.

Co równie ważne, korekcja przegrody należy do powszechnie wykonywanych operacji.  Ze względu na wrażliwość bólową nosa zabieg wykonuje się w znieczuleniu z anestezjologiem.

Cała operacja odbywa się wewnątrz jamy nosowej, bez widocznych cięć zewnętrznych.

Po zabiegu najczęściej nie zakładam do nosa żadnych opatrunków. Po 10-14 dniach następuje wizyta kontrolna, na której zdejmuję szwy z przegrody. Kształt nosa po operacji nie zmienia się.