Chrapanie – leczenie i diagnostyka chrapania i bezdechu

Diagnostyka zaburzeń oddychania podczas snu za pomocą polisomnografu diagnostycznego Watch-PAT200

W leczeniu łagodnego chrapania i Zespołu Obturacyjnych Bezdechów Sennych o niewielkim nasileniu znajduje obecnie zastosowanie metoda termoterapii bipolarnej (Celon). Jest to prosty, mało inwazyjny zabieg wykonywany ambulatoryjnie w znieczuleniu miejscowym.

U wybranych pacjentów rozszerzamy zabieg o plastykę podniebienia miękkiego (usuniecie nadmiernie wiotkiej tylnej części podniebienia wraz z fragmentem przerośniętego języczka). Dzięki użyciu bipolarnej elektrody uzyskuje się unikalny efekt termoablacji (około 70° – 80° C) prądami wysokiej częstotliwości.

Wskazaniami do użycia metody Celon w laryngologii są: nadmiernie wiotkie i wydłużone podniebienie miękkie, przerost migdałków podniebiennych, przerost nasady języka, przerost małżowin nosowych. Zabieg wykonuje się po uprzednim miejscowym znieczuleniu podniebienia wprowadzając w nie kilkakrotnie specjalną elektrodę i pozostawiając ją na kilka sekund. Cały zabieg trwa kilkanaście minut i po jego zakończeniu pacjent może udać się do domu.

Ból i uczucie dyskomfortu po zabiegu są przejściowe, trwają  do tygodnia. W ciągu pierwszych dni gojenia chrapanie może się przejściowo nieco nasilić. Proces gojenia jest zakończony po 3 miesiącach.

Czasami po tym czasie potrzebne jest powtórzenie zabiegu dla uzyskania optymalnego efektu.

Szczegółowe informacje na stronie Centrum Leczenia Chrapania

W wybranych przypadkach stosuję także zabieg laserowego leczenia chrapania jest bezkrwawy i polega na zastosowaniu lasera poprzez przyłożenie głowicy laserowej na błonę śluzową podniebienia (leczenie NightLase ), z następującym w wyniku tego działania kurczeniem    się kolagenu, zmieniającym ukształtowanie podniebienia, a tym samym zmniejszającym wiotkość tkanek. Zabieg wykonujemy w znieczuleniu miejscowym, bez nacinania tkanek gardła i podniebienia (zabieg ten wykonuję w ramach Szpital Eskulap)